Морські обрії Юрія Лисянського: про першого українця, який здійснив навколосвітню подорож
Юрій Лисянський – людина, чиє ім’я вписане в історію завдяки його морським експедиціям та внеску в географічні дослідження. Починаючи свій життєвий шлях у невеликому українському місті Ніжин, він зумів досягти вершин у морській справі та залишити слід у світовій історії.
Юрій Федорович Лисянський – мореплавець, мандрівник, військовий, географ, океанограф, письменник. Народився він в 1773 році в українському місті Ніжин. Батько Юрія Лисянського – Федір – був затверджений у дворянстві, проходив службу у Чернігівській духовній консисторії, згодом став священником і служив в церкві у Ніжині. У 1783 році Юрій Лисянський вступив до Морського шляхетського корпусу у Кронштадті. Під час навчання він показав неабиякі здібності, і вже через три роки став гардемарином, розпочавши службу на Балтійському флоті. Його юність припала на часи російсько-шведської війни 1788–1790 років, де він брав участь і здобував бойовий досвід.
Подальша кар’єра Юрія Лисянського набула міжнародного забарвлення. У 1793 році його відправили до Великої Британії для практики на британському флоті, де він отримав неоціненний досвід океанських походів. Під час свого стажування в США, Лисянський мав честь зустрітися з президентом Джорджем Вашингтоном. У 1796 році під час бойових дій проти французів він отримав контузію, яка, втім, не зупиняє його на шляху до нових звершень.
Повернувшись до Російської імперії у 1797 році, Юрій Лисянський отримав звання капітан-лейтенанта і продовжив службу на Балтійському флоті. Його мандрівні спостереження під час служби в британському флоті були зібрані у щоденник “Журнал лейтенанта Лисянского, веденный им во время службы его волонтером на судах английского флота с 1793 по 1800 гг.” У 1800 році Лисянський був призначений командиром фрегата “Автроил”.
Особливим досягненням Лисянського стало його навколосвітнє плавання, яке він здійснив як капітан шлюпа “Нева” у 1803–1806 роках. Назву шлюп у Британському королівському флоті XVIII − середини XIX ст. носили кораблі, що не мали рангу. Шлюп «Нева» — трищоглове вітрильне судно, було спеціально куплене в Англії у 1802 році Юрієм Лисянським для навколосвітньої експедиції. Шлюп був збудований у 1800 році та спочатку мав назву “Темза”.
Нева в гавані Св. Павла на острові Кадьяк. Акварель Юрія Лисянського
Ця експедиція була ініційована Російсько-Американською компанією, яка займалася торгівлею з Аляскою і мала в першу чергу фінансові цілі.
Експедиція проходила разом зі шлюпом “Надежда” під командуванням Івана Крузенштерна, який навчався разом з Юрієм у Морському шляхетському корпусі. Окрім торговельних завдань експедиція мала на меті провести також наукові дослідження. Команда експедиції здійснила картографію частини узбережжя Камчатки та морські дослідження регіону. Під час подорожі Лисянському вдалося відкрити невідомий до того часу острів на Гаваях, який зараз є територією США і носить його ім’я – острів Лисянського.
Вид на острів Лисянського.
Джерело: wikipedia
На острові Кадьяк, що на Алясці, корабель Лисянського був вимушений взяти участь у військових діях між російською колоніальною владою Аляски та місцевим індіанським населенням. На острові Пасхи Лисянський провів астрономічні спостереження.
Острів Пасхи та маршрут шлюпу «Нева» на карті Лисянського
“Нева” під командуванням Лисянського першою, окремо від “Надежди” повернулась до Кронштадта влітку 1806 року.
Лисянський детально описав свої враження від побаченого у різних куточках світу, включаючи Полінезію, Аляску, острови Пасхи та Кадьяк. Свої записки з навколосвітньої подорожі з докладним атласом він упорядкував у окрему книгу та видав за власний кошт. Книга вийшла в 1812 році спочатку російською мовою, а у 1814 році англійською мовою у Лондоні за власним перекладом Лисянського. До речі, ще в 1803 році Юрій Лисянський опублікував свій переклад з англійської книги “Рух флотів”, шотландського теоретика військово-морської тактики Дж.Клерка.
Повна назва виданої ним книги про навколосвітню подорож була такою: “Путешествие вокруг света в 1803, 4, 5 и 1806 годах, по повелению Его Императорского Величества Александра Первого, на корабле Неве под начальством флота капитан-лейтенанта, ныне капитана 1-го ранга и кавалера Юрия Лисянского.” Звіт Лисянського став важливим внеском у географічну науку, а опубліковані матеріали й досі є цінним джерелом для дослідників. Після експедиції Юрій Лисянський був підвищений до капітана 2-го рангу. Продовжував службу на Балтійському флоті.
Лисянський завершив військову кар’єру у 1809 році через проблеми зі здоров’ям, вийшовши у відставку в чині капітану 1-го рангу. Юрій Лисянський помер у 1837 році в Санкт-Петербурзі, і був похований на цвинтарі Олександро-Невської лаври.
Пам’ятник Юрію Лисянському в Ніжині