Як Молдова була у складі України. Молдавська автономія в складі УСРР
12 жовтня 1924 року на III сесії Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету (ВУЦВК) було офіційно проголошено створення Автономної Молдавської Соціалістичної Радянської Республіки (АМСРР) у складі Української Соціалістичної Радянської Республіки. Це рішення попередньо отримало схвалення Центрального Комітету Російської Комуністичної Партії (більшовиків) та Ради Народних Комісарів СРСР.
До складу новоутвореної автономії увійшли частини Балтської та Одеської округ Одеської губернії, а також частина Тульчинської округи Подільської губернії. Першою столицею автономії стало місто Балта (Одеська область), а з 1929 року місто Тирасполь (Молдова).
Основна мета створення АМСРР полягала в тому, щоб заохотити радикалізацію прорадянських настроїв серед населення Бессарабії, яка на той час перебувала під владою Румунії. Більшовики сподівалися, що в сприятливих умовах це сприятиме поверненню регіону під контроль СРСР. Окрім цього, створення автономії мало важливе геополітичне значення: воно забезпечувало стратегічний плацдарм для можливого розширення радянського впливу на Балкани.
Постанова «Про утворення Автономної Молдавської СРР», 12 жовтня 1924 року
Одним з ініціаторів ідеї створення молдавської автономії був Григорій Котовський. У лютому 1924 року він разом зі своїми однодумцями подав доповідну записку до Центрального Комітету РКП(б) та КП(б)У, у якій наголошував, що на лівому березі Дністра проживає від 500 до 800 тисяч молдаван. На його думку, створення Молдавської республіки могло б стати потужним політичним інструментом для вирішення так званої “бессарабської проблеми”.
Тимчасовий революційний комітет у Молдавській АРСР. 1924
(Г. Котовський, Г. Бучушкану, Г. Старий, І. Криворуков, О. Строєв, Й. Бадєєв)
Однак, не всі в радянському керівництві поділяли цей погляд. Нарком закордонних справ СРСР Георгій Чичерін застерігав, що створення автономії лише посилить позиції румунської влади щодо Бессарабії та може спровокувати румунський націоналізм. Попри ці застереження, почалась активна кампанія зі створення автономії.
Автономна Молдавська СРР проіснувала до 1940 року. Після того як Бессарабія була анексована Радянським Союзом, західна (Придністровська) частина автономії, разом із більшістю території Бессарабії, стала частиною новоствореної Молдавської Радянської Соціалістичної Республіки. Водночас північно-східні райони колишньої автономії було передано до складу Одеської області України.
Територія АМСРР на карті Української СРР, станом на 1 жовтня 1925 року
Територія АМСРР на карті Української СРР. 1932 рік.