Вільне козацтво: революційна народна армія України
З початком революції 1917 року та подальшим розвалюванням системи централізованої влади постало питання самоорганізації громадян. Особливо була актуальною озброєна самоорганізація для встановлення та підтримки правопорядку. Національні воєнізовані добровольчі формування, які згодом були об’єднані в єдину систему вільного козацтва, почали утворюватися в Україні вже навесні 1917 року. Перші загони Вільного козацтва утворились в Київській губернії, згодом такі формування з’явились і в інших регіонах України. Загони Вільного козацтва формувалися за зразком стародавнього козацького устрою. На осінь 1917 року вже нараховувалося до 60 тис. вільних козаків.
Вільне козацтво було структуроване як єдина військова організація на Всеукраїнському з’їзді Вільного козацтва, який пройшов 3-7 жовтня 1917 року у Чигирині за участі 200 делегатів. З’їзд обрав Генеральну раду з 12 членів.: П.Скоропадський – отаман, В.Кочубей – генеральний писар, I.Полтавець-Остряниця – наказний отаман, Тонковид – генеральний обозний, М.Левицький – генеральний суддя; I.Луценко, С.Гризло та О.Шаповал – генеральні хорунжі; Шомовський, Шендрик і Кіщанський – генеральні осавули. Місцем перебуванням Генеральної ради було визначено місто Біла Церква.
Делегати Першого з’їзду Вільного козацтва у Чигирині. Жовтень 1917 року.
“Гуртуйтеся й єднайтеся в товариства “Вільне Козацтво”. Назирайте за ворогами волі народної, майте на увазі те, що згуртувавшись в міцну озброєну силу, ви не дасте загинути всьому тому, що здобуто до цього часу і буде здобуте далі революцією, ви не допустите до безладдя, до братовбивства…”
З відозви з’їзду Вільного козацтва до громадян.
Основною структурною одиницею Вільного козацтва була сотня, яка створювалась у селах і містах в межах волості, сотні об’єднувалися в курінь, які створювалися в межах повіту, далі курені об’єднувалися у полки, які створювались межами губерній, всі ж полки об’єднувались у кіш.
Спочатку підрозділи Вільного козацтво формувалися як міліційні загони, головним завданням яких була охорона громадського порядку. Підпорядковувалося Вільне козацтво Генеральному Секретаріату внутрішніх справ.
Група учасників з’їзду Вільного козацтва та Всеукраїнської селянської спілки
З погіршенням військової ситуації та у зв’язку з більшовицьким наступом на Україну, у грудні 1917 року Вільне козацтво було перепідпорядковане Генеральному секретарству військових справ та залучене до військових операцій по обороні країни. Взимку 1918 року загони Вільного козацтва були реорганізовані в регулярні військові частини – Реєстрове вільне козацтво. Бійці Вільного козацтва брали участь у боях проти більшовиків. Загони Вільного козацтва організовані з київських робітників взяли участь в обороні Києва від червоних військ Муравйова. У Звенигородському повіті Київської губернії підрозділи Вільного козацтва розгромили більшовицькі війська та зупинили їх наступ.
Частини Вільного козацтва були розформовані у квітні 1918 року на вимогу німецько-австрійського командування.