Історія на полотні: життя та творчість Миколи Івасюка
Микола Іванович Івасюк народився у місті Заставна на Буковині. Навчався в Чернівецькій вищій реальній школі. В 1884 році став студентом Віденської академії мистецтв. Після закінчення академії в 1890-му році продовжив вдосконалення художньої майстерності в Баварській академії образотворчих мистецтв у Мюнхені. Після закінчення навчання Микола Івасюк повернувся до рідної Буковини.
Проживаючи в Чернівцях активно працював, створюючи нові полотна, викладав малювання для дорослих, в 1899 році заснував у місті художню школу для «талановитої та бідної молодіжі», яку сам і очолив. З 1908 року проживав у Львові. Під час Першої світової війни був депортований зі Львова відступаючими російськими військами разом з іншими українськими діячами культури, був висланий до Ростова-на-Дону. Повернувся до Львова після революції 1917 року.
В 1919 році за замовленням уряду Директорії створив ескізи поштових марок УНР. Виконав малюнки восьми з 14 марок і зробив загальне оформлення серії, що отримала назву «віденська серія». Проте марки поштового застосування не мали.
В 1926 році на запрошення Раднаркому України Микола Івасюк переїжджає до радянського Києва. Він отримує посаду на катедрі мистецтвознавства при ВУАН. Потім працює в пресовому бюро Всеукраїнського фотокіноуправління. Наприкінці 1920-х років створив низку кіноплакатів для ВУФКУ, ілюстрував журнал “Кіно”. Але щастя та визнання в радянській Україні Микола Івасюк не знайшов, поступово його починають піддавати критиці та забуттю. В 1937 році художника заарештували. За страшною традицією проти Миколи Івасюка швидко фабрикується справа, за якою його звинувачують в участі у націоналістичній терористичній організації та роботі на німецьку розвідку. Микола Івасюк був розстріляний в листопаді 1937 року. За одними даними, розстріляний у Биківні, за іншими даними — у Жовтневому палаці.
Був посмертно реабілітований «за відсутністю складу злочину» в 1980 році.
Упродовж життя Івасюк створив понад 500 картин. Але зараз в Україні зберігається невелика частка його творчої спадщини. Більшість картин майстра історичного жанру на сьогодні вважаються загубленими. Найвідоміша картина Миколи Івасюка — «В’їзд Богдана Хмельницького до Києва 1649 року», вона зберігається в Національному художньому музеї України. Художник працював над нею майже два десятиліття, закінчивши в 1912 році.