Як Україна зустріла новий 1907 рік. Подорож сторінками старих газет
Запрошуємо вас до невеликої подорожі у часі через сторінки газети “Рада” від 1 січня 1907 року. Ця унікальна можливість дозволяє нам зануритися в атмосферу минулого та відчути те, як Україна зустріла новий 1907 рік. Через відображення культурних та політичних подій того часу, сторінки газети стають вікном у минуле, де ми можемо осягнути дух того періоду.
Газета “Рада” була щоденною україномовною газетою ліберального напряму яка виходила в Києві.
На перших шпальтах номеру газети за 1 січня 1907 року була розміщена редакційна стаття, яка аналізувала політичну ситуацію року минулого та перспективи на новий 1907 рік. В цій статті ми читаємо такі слова: “Новий Рік нам доводиться зустрічати в тяжких політичних умовах. Прапор конституційних свобод, що мусив би, здавалось, маяти по цілій країні і бути ознакою нового вільного життя держави, пошматовано”. Нагадаємо, що мова йде про часи першої революції в Російській імперії, і січень 1907 року, це якраз період найбільшої реакції режиму, період остаточного придушення революції та відміни її політичних досягнень. В розділі “Новий рік і Україна” читаємо: “Тисячними фактами воскресла з мертвих нація, заявила про свої права на власний національний розвій… І що найбільш приємно підкреслити, заяви ці походили не тілько від більш свідомих кругів українського громадянства, але й від тих гуртів, що терплять від сучасного політичного і соціального ладу найбільше лиха, а власне від робітників та селян… Минулий рік показав усім українським демократичним діячам і партіям, що народні маси розуміють їхні національні домагання, прислухаються до їхнього голосу і по змозі реагують на його”.
Далі газета переносить нас на Захід. В розділі “Новий рік і Галичина” читаємо: “В австрійській державі старий рік закінчився важним фактом державного життя. Новий виборчий закон, який вироблено й ухвалено в минулому році, являється безперечно значним кроком наперед до демократизації політичного устрою держави. Цей закон дає і тій части українського народу, що живе в межах австрійської держави, такі права, яких він досі не мав. Правда, на ясному фоні демократизації Австрії при помочи виборчої реформи та часть виборчого закона, що дотикається Галичини і зокрема українського народу в Галичині, це велика темна пляма… Дозвіл всевладного в австрійському парламенті “Польського кола” на виборчу реформу окуплено ціною нового поневолення українського народу в Галичині…”
Перейдемо до головних новин по Україні, які нам подає газета: “Київський губернатор дозволив виставити в школі Лисенка Український вертеп… В Києві організується професіональна спілка шевців… В Києві організується виділ партії “мирного обновленія… Харків. Вистава картин маляра Лунда. На виставі є й український виділ з 15 пейзажів… Борг міста Києва сягає досить поважної цифри 2, 632, 208 карб. 40 коп… Чернігівська “Просвіта”. 27 грудня відбулось перше зібрання української “Просвіти”. На зібранні було більше як 50 чол… Земська управа в Бердянському постановила позбавити посади всіх земських урядовців, заарештованих адміністрацією… В Києві вийшло з друку перше число польської поступової щотижневої часописи “Swit”… Науковий збірник “Вільне Слово” українських соціал-демократів вже друкується і незабаром має вийти з друку…”
1 січня 1907 року в Києві всі бажаючі відчути святкову атмосферу та цікаво провести час могли відвідати театр “Соловцов” з таким святковим репертуаром: драматична поема “Ером і Психея” та п’єса на 4 дії “Шерлок Холмс”. Для справжніх патріотів в Малому театрі Крамського, що на вулиці Хрещатик 15, 1 січня 1907 року виступала Українська трупа Д.А. Гайдамаки, яка продемонструвала глядачеві оперу на три дії “Майська ніч” та на 5 дій “Мазепа Паж”. Також представлені були Вечорниці в 1 дію.
Щодо літературних новинок газета “Рада” повідомляє нас: “Друкується і вийде в світ на початку лютого 1907 року Українська граматика Е.Тимченка”. А видавництво товариства “Просвіта” у Києві підготувало читачеві такі видання: 1. М.Драгоманов “Про українських козаків, татар та турків”. З додатком про життя Драгоманова. 2. Земельна справа в Новій Зеландії. 3. Левицький М. “Як рятуватися при наглих випадках та каліцтвах”. 4. Календар просвіти на рік 1907.
І на завершення – всі, хто запланував на новий 1907 рік навчитися грати на музичних інструментах могли придбати їх в головному депо музичних інструментів і нот Г.І. Ііндржишек, на Хрещатику, 58.
Джерело: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського.