Головна » Історія України » Як творець космічної техніки Сергій Корольов потрапив до застінків НКВС

Як творець космічної техніки Сергій Корольов потрапив до застінків НКВС

Корольов Сергій Павлович, відомий на весь світ конструктор та винахідник, творець перших космічних апаратів. Українець за походженням, родом з Житомира, волею історії був вимушений жити та працювати в сталінській імперії, в якій він чудом зміг вижити, та реалізуватися як спеціаліст.

Хотіли б навести уривок з книги Ярослава Голованова “Корольов. Факти і міфи”, найбільш повної біографії конструктора ракетно-космічних систем, завдяки генію якого став можливий політ Гагаріна.

Сергій Корольов будучи ще молодим спеціалістом, працюючим в одному з конструкторських бюро, потрапив у застінки сталінського НКВС. Його звинувачували у звичному для того часу шкідництві, “нелюбові” до радянської влади, участі в контрреволюційній організації. На Сергія Павловича був написаний донос, що і стало приводом для арешту.

Епізод нижче яскраво показує, як поводилися з геніями у сталінських катівнях: «Коли Сергія Павловича Корольова відразу ж після прибуття на Луб’янку вранці 28 червня 1938 року ввели до кімнати для першого допиту, він побачив молодого темноволосого, чорноокого, симпатичного хлопця.

— Ви знаєте, за що вас заарештували? – Запитав він

— Ні, не знаю, – просто відповів Сергій Павлович.

— Ах ти не знаєш… твою матір!! Сволота! Погань! — з цими словами він смачно, назбиравши гарячу слину, плюнув у обличчя Корольова. Корольов кинувся на нього інстинктивно, не думаючи вже де він перебуває, хто перед ним, але його ривок був, виявляється, передбачений. Розмашисто слідчий ударив його чоботом у пах, миттю збивши з ніг. Втративши свідомість, Корольов ще звивався якийсь час на підлозі. Коли він прийшов до тями, поруч з хлопцем стояла ще одна людина в білому халаті. Він нахилився до Корольова, хмурячи брови, помацав його пульс, допоміг підвестися і сказав слідчому: — Страшного нічого немає. Тепер Корольов стояв біля стіни, а слідчий сидів за столом.

— Значить так, — сказав слідчий без жодних слідів колишньої люті в голосі, дуже буденно й діловито. — Стоятимеш на «конвеєрі» доти, доки не підпишеш свідчень.

Корольов стояв до вечора. Їсти не давали, пити не дозволяли. Увечері прийшов інший слідчий…

— Навіщо ви мучите себе? — спитав він Корольова. — Ну, ось чорним по білому написано, що ви — шкідник. Ви розумієте, ви вже шкідник, це вже доведено слідством, розумієте? А ваше зізнання — річ формальна…

– Що таке “конвеєр”? — тихо спитав Корольов.

— «Конвеєр»— це значить, ви стоятимете, а ми змінюватимемося…»

Вирок у 10 років таборів, через деякий час був замінений на роботу у так званій «шарашці» – конструкторське бюро, або науковий інститут у вигляді в’язниці, в якому працювали ув’язненні науковці. Про долю Корольова точно можна сказати – до зірок крізь труднощі.

Сергій Корольов після арешту

Прокрутка до верху