Українська Центральна Рада проти більшовиків

7 листопада (25 жовтня за старим стилем) 1917 року в Петрограді відбувається більшовицький переворот. За результатами перевороту владу Тимчасового уряду повалено, а владними повноваженнями наділяє себе партія більшовиків на чолі з Леніним та Троцьким. Українська Центральна Рада одразу виступила з засудженням більшовицького збройного перевороту та розпочинає процес формування незалежної Української республіки. А що ж більшовики? Державного перевороту в Петрограді та захоплення влади там їм було мало, майже одразу, в грудні 1917 року, за допомогою більшовицьких організацій та сформованих червоних загонів, вони роблять невдалу спробу державного заколоту в Києві. Червоні загони були роззброєні українськими військами, а чисельні більшовицькі організації розігнані.

Але більшовики не зупинились. На підконтрольній їм території вони вводять «військовий комунізм», проводять репресії, з кожним днем своєї влади наближаючись до пекла. 17 грудня 1917 року Центральна рада отримує від більшовиків «Маніфест до українського народу з ультимативними вимогами до Української Ради», за підписом Леніна, Троцького та Сталіна, в якому вони фактично вимагали від українського уряду здатися на милість більшовицькій росії.

Зміст цього ультиматуму був таким: «Центральну Раду звинувачено в «нечуваній зраді революції». Перед нею поставлені вимоги: 1. утримувати спільний з росією фронт, відмовитися від створення окремого Українського фронту. 2. не пропускати через Україну військові частини з фронту на Донщину та інші регіони, де встановилася влада, ворожа більшовицькій Раді народних комісарів росії. 3. пропускати більшовицькі війська на Південний фронт для боротьби з Олексієм Каледіним. 4. припинити роззброєння більшовицьких полків та червоногвардійських загонів в Україні». На відповідь давалося 48 годин. У разі відмови Рада народних комісарів (більшовицький уряд) вважатиме Центральну Раду в стані відкритої війни проти них. Центральна Рада відповідає відмовою. Після невдалої спроби повалення влади УЦР в Києві, ультиматумів та погроз, більшовики в підконтрольному їм на той час Харкові проголошують Українську радянську республіку, уряд якої визнає її федеративною частиною радянської росії, затверджує чинність декретів петроградського Раднаркому, обирає Центральний виконавчий комітет рад і Народний секретаріат – маріонетковий уряд. Петроградський Раднарком визнав легітимність Української радянської республіки зі столицею у Харкові і висловив готовність надавати йому підтримку в боротьбі з «буржуазною» Центральною Радою. Як бачимо, паралелі з сьогоднішніми подіями просто жахливі. Риторика більшовицьких пропагандистів також мало відрізнялась від сучасних — вони на всі сторони кричали, що проголошений в Харкові уряд, не має ніякого відношення до петроградських більшовиків, що це «воля українського народу», що харківський уряд діє самостійно. Так розпочалася перша спроба більшовицької окупації України, яку вдалося відбити. Далі буде ще не одна, війна захлиснула Україну. Бій під Крутами, червоний терор, жахіття які чинила армія Муравйова в Києві…Багато випробувань випало на долю України в той час, більшовицькі орди принесли на українську землю тільки смуток, розруху та смерть.