Угода між армією Нестора Махна та Директорією УНР
20 вересня 1919 р. на станції Жмеринка була підписана угода між армією Нестора Махна та Директорією УНР на чолі з Симоном Петлюрою, що передбачала спільні бойові дії проти Добровольчої армії Денікіна.
Так виглядала станція Жмеринка
Ініціаторами договору були обидві сторони. І махновцям, і Директорії потрібен був союзник для війни з денікінцями.
Підписували договір з боку УНР головний отаман Симон Петлюра і командувач київською групою військ, генерал Юрій Тютюнник. З боку махновців підписи були поставлені армійським скарбником і дипломатом О.Чубенком та завідувачем культурно-просвітницьким відділом В.Воліним. Нестор Махно на підписання договору не приїхав.
Сам договір виявився “таємним”, про нього не оголошувалося офіційно, проте 22 вересня 1919 р. відбулося засідання кабінету народних міністрів УНР на якому Симон Петлюра виступив із доповіддю: “Про становище на денікінському фронті”. Після її обговорення уряд Директорії прийняв рішення “про необхідність об’єднання всих українських національних сил для рішучої боротьби проти окупації військами Денікіна території України”, фактично можна вважати цю постанову і ратифікацією договору з махновцями.
За договором підписанти визнавали право на взаємне існування, створювали об’єднаний фронт проти спільного ворога. На після воєнний час говорилося про розмежування сфер впливу в Україні. Військова частина договору передбачала: махновці зобов’язуються узгоджувати свої оперативні плани зі штабом головного отамана армії УНР; армія Махна отримає боєзапаси й спорядження від армії УНР; хворі і поранені махновці розміщаються в лазаретах УНР.
Але договір був досить короткотривалим. Дуже великими були ідеологічні та ціннісні суперечки між петлюрівцями та махновцями. Ні Махно, ні Петлюра так до кінця і не довіряли один одному, що і показали майбутні події.
В перші ж дні після підписання угоди ситуація на фронті почала стрімко ускладнюватися. Денікінці почали наступ на Умань, відрізавши армію Махна від армійських частин УНР. Махновці опинилися майже в оточені. Петлюра водночас не дуже квапився віддавати наказ про початок широкого наступу проти білогвардійців. 26-27 вересня махновці прориваються через оточення і розгромивши білі полки відправляються у військовий рейд по тилах армії Денікіна, успішними діями під час якого фактично обвалили весь білогвардійський фронт. На жаль армія УНР не скористалася цією ситуацією для початку наступу зі свого боку, обмежившись тільки оборонними діями.
Після цих подій угода перестала діяти, хоча офіційно так і не була розірвана.
Джерела: 1.Володимир Чоп. СОЮЗ І ЗМОВА. (обставини підписання і розриву військово-політичної угоди РПАУ/махновців/ та УНР (вересень 1919 р.); 2.Історичний феномен Гуляйполя. Політична і військова діяльність Нестора Махна: Матеріали науково-теоретичної конференції. – Запоріжжя: Просвіта, 1998. – 152 с.
Читайте також: