Що зробив Микита Хрущов

Микита Хрущов є, напевно, одним із тих керівників СРСР якого не люблять найбільше. Важко знайти великий фан-клуб Хрущова, натомість прихильників того ж Сталіна чи Брежнєва вистачає. Над ним багато іронізують, його багато критикують. Давайте згадаймо, що саме зробив Хрущов під час свого правління, і подумаємо чи справедливе таке ставлення до нього.

✅Став ініціатором ХХ з’їзду партії, на якому розвінчав культ особи Сталіна і розкритикував сталінську епоху.

✅Виніс тіло Сталіна з мавзолею.

✅Припинив масові репресії. Закрив систему ГУЛАГу.

✅Його епоху називають «відлигою». Це період небувалого сплеску розвитку культури, кінематографу, науки. Період великого духовного піднесення населення та ентузіазму.

✅Хрущов останній керівник Союзу, який щиро вірив у комунізм і намагався його побудувати. Він навіть вніс завдання побудови комунізму в програму партії.

✅Це період розвитку ракетних та космічних галузей. Було створено ракетні війська і йшло активне освоєння космосу. Вінцем цього став політ Гагаріна.

✅Скорочення чисельності збройних сил. Розпочав процес роззброєння деяких родів військ. Тим самим викликав незадоволення в рядах військового командування.

✅Почалося масове житлове будівництво. Вперше люди масово отримали окремі квартири.

✅Великі програми у сільському господарстві — освоєння цілини, кукурудзяна програма, наздогнати Америку з виробництва олії, молока, м’яса. Всі вони виявилися провальними.

✅Хрущов вважав, що кадри вирішують усе. Тому період його правління запам’ятався постійними кадровими перестановками, він прибирав старі посади та створював нові. Така політика Хрущова остаточно відвернула від нього партійний та державний апарат.

✅Створення раднаргоспів, як спроба децентралізації управління економікою.

✅Радикальна реформа пенсійного законодавства, з липня 1956 р. пенсію стали отримувати чоловіки після 60 років та жінки з 55 років.

✅З лютого 1958 р. почалася поступова паспортизація селян-колгоспників. У 1964 р. було вжито комплекс заходів щодо виплати пенсії селянам. Вперше в історії радянського села, пенсії за старістю стали отримувати чоловіки віком 65 років, жінки – 60 років.

✅Карибська криза, коли СРСР і США мало не розв’язали ядерну війну.

✅Кроваве придушення повстання 1956 року в Угорщині.

✅Погіршення відносин з комуністичним Китаєм, викликані процесами десталінізації в СРСР.

✅Нормалізація відносин с Югославією.

✅Розстріл робочої демонстрації у Новочеркаську.

✅СРСР вперше закупив зерно за кордоном.

✅Включення Кримської області до складу Української РСР.

✅Обов’язкова 8-річна освіта та реорганізація ремісничих та фабрично-заводських училищ у ПТУ, було збільшено термін навчання до 11 років у повній середній школі.

✅Активізація громадян до вступу у вищі навчальні заклади. Як результат — рекордне збільшення громадян з вищою освітою.

✅Збільшення виробництва повсякденних товарів та продуктів харчування, запровадження системи громадського харчування, в масовому вжитку починають вперше з’являтися холодильники, телевізори, починається масовий випуск першого автомобіля для народу.

Пропонуємо вам самостійно поміркувати над епохою Хрущова, епохою різною і складною, про яку ще багато будуть дискутувати, багато писати. Вивчайте період Хрущова і ви, читайте різні джерела, дивіться на різні точки зору, робіть висновки.