Ольга Мак: життя і творчість української письменниці, яка не боялася правди

20 липня 1913 року в мальовничому місті Кам’янці-Подільському народилася українська письменниця Ольга Мак (дівоче ім’я й прізвище: Петрова Ольга Нилівна).

Ольга Мак виросла у часи нелегких політичних та соціокультурних змін. Наприкінці 1931 року вона одружилася з Вадимом Дорошенком, талановитим ученим-мовознавцем. 1938 року Ольга Мак закінчила літературно-лінгвістичний факультет Ніжинського педагогічного інституту, подружжя почало новий життєвий етап, але несправедливий перебіг історії розірвав їхнє щасливе сімейне життя. Вадима Дорошенка репресували.

У пошуках нового місця для творчості і життя, Ольга Мак в 1943 році покинула Україну. Спочатку вона переїхала до Австрії, а потім у 1947 році здійснила переїзд до Бразилії. 

У 1970 році Ольга Мак оселилася в Торонто, Канада, де продовжувала працювати над своїми творами. 

Переважну більшість творів Ольга Мак написала для дітей — молодших і старших. Важливим свідченням епохи стала її книга спогадів “З часів єжовщини”, видані у 1954 році в Мюнхені, та “Каміння під косою” в якій вона описала страшні картини Голодомору 1932-1933 років.

У спогадах “З часів єжовщини” Ольга Мак не лише розкриває фрагменти своєї індивідуальної історії, але й звертається до значущих колективних аспектів – національної та культурної пам’яті. Документуючи судовий процес над своїм чоловіком, письменниця бачить його як лише один з маленьких камінчиків у грандіозному мозаїчному візерунку. В її спогадах чітко відображаються складні процеси, які спричинили велику трагедію для українського народу. Ольга Мак висвітлює знищення української інтелігенції, стирання пам’яті про людей і події, що стало наслідком домінуючої політичної ідеології. Її спогади стали дорогоцінним джерелом для розуміння минулого та важливою ланкою в ланцюжку поколінь, які стоять на сторожі національної свідомості і самобутності.

Читайте “З часів єжовщини” та “Каміння під косою” в нашій цифровій бібліотеці

Читати

Прокрутка до верху