Спадщина боротьби: як події 17 листопада перетворилися на свято студентів
Події листопада 1939 року назавжди увійшли в історію студентських рухів та стали символом боротьби за свободу та освіту.
Усе розпочалося з демонстрації в Празі 28 жовтня 1939 року, у рамках відзначення 21-ї річниці створення Чехословацької Республіки. Німецька окупаційна влада відповіла на волевиявлення чехів жорстоким розгоном демонстрантів військами СС та поліцією, під час якого був тяжко поранений студент медичного факультету Ян Оплетал. 11 листопада він помер. Його похорон 15 листопада 1939 року, перетворився на багатотисячний протест проти німецької окупації.
В цей час в Берліні Гітлер провів спеціальну нараду присвячену подіям у Празі, результатом якої стало рішення щодо закриття чеських університетів, арештів студентів та конфіскації майна університетів.
17 листопада 1939 року відбулися масові арешти студентів у Празі та інших містах Чехо-Словацької Республіки. 9 керівників студентських організацій було страчено, понад 1200 студентів арештовано. На своїх зборах в 1941 році в Лондоні Міжнародна Рада Студентів прийняла рішення, за яким 17 листопада в пам’ять про ті трагічні події було оголошено Міжнародним днем студентів. Україна, визнавши значення цього дня, офіційно встановила його як свято студентів згідно з Указом Президента від 16 червня 1999 року.
Джерело фото: Radio Prague International