РУЇНА. БИТВА ПІД БАТОГОМ

18 липня 1672 року відбулася Битва під Батогом між силами гетьмана Правобережної України Петра Дорошенка, який очолював об’єднані українські, татарські та турецькі війська, і полками польсько-української коаліції під командуванням регіментаря Костянтина Лужецького та гетьмана Михайла Ханенка. Ця битва розгорнулася на правому березі річки Південний Буг, неподалік гори Батіг та містечка Батіг, яке тепер відоме як село Четвертинівка Вінницької області.

На початку липня 1672 року Петро Дорошенко з армією, складеною з 7 тисяч козаків та понад 10 тисяч татарських і турецьких воїнів, розпочав наступальну операцію. Брат гетьмана, Григорій Дорошенко, очолюючи передові сили, оточив полковника Перебийноса, який зі своїм підрозділом знаходився на шляху до табору Михайла Ханенка. У ніч на 18 липня Костянтин Лужецький з військом у 6-8 тисяч людей (включаючи слуг) і Михайло Ханенко з 4,5 тисячами козаків прибули на допомогу оточеним. Ранком 18 липня вони звільнили полк Перебийноса з оточення і почали переслідувати війська Петра Дорошенка, який поступово відступав з боєм через рівнину поблизу містечка Батіг до переправи через Південний Буг. Розгадавши пастку, Михайло Ханенко рушив до Ладижина. Але Петро Дорошенко швидко переправив свої основні сили з лівого берега річки на правий бік і перейшов до контратаки. В запеклому бою війська Костянтина Лужецького та Михайла Ханенка зазнали поразки. Понад 4-5 тисяч воїнів потрапили в полон або загинули.

Джерела:
1.Степанков В.С. Батозька битва 1672 р. // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / НАН України. Інститут історії України. — К.: В-во «Наукова думка», 2003.
2.Зображення — Юзеф Брандт, «Козак-стражник».