“Хлібороб”. Перша на Наддніпрянській Україні україномовна газета.
25 листопада (12 грудня за старим стилем) 1905 року у Лубнах на Полтавщині вийшов перший номер україномовної газети «Хлібороб». Видавцями та редакторами газети були брати Володимир та Сергій Шемети – українські громадські та політичні діячі. Це була перша на Наддніпрянській Україні україномовна газета.
В створенні газети та організації її друку також приймав участь Микола Міхновський. Але газета могла так і не з’явитися, бо тогочасні видавці, побоюючись царського уряду, не брались до друку “Хлібороба”. Врешті у Лубнах друкарня Іцковича наважилась взятись за друк нового часопису. Наклад складав 5 тис. екземплярів, всього було випущено 5 номерів. Видавалася без офіційного дозволу на кошти Лубенської української громади. Часопис висвітлював тодішню політичну ситуацію в Російській імперії. Нагадаємо, що газета почала виходити в часи першої революції, що і дало можливість, хоч і на короткий час, з’явитися подібному виданню. Перший номер починався з публікації царського маніфесту від 17 жовтня, який дарував права та свободи громадянам імперії.
Газета мала чітку проукраїнську позицію, закликала до політичних та економічних змін. Оголосивши себе селянською газетою, “Хлібороб” багато уваги приділяв українському селу, намагаючись відстоювати права та вимоги селянства. На сторінках часопису зустрічаємо такий заклик: “гадаємо, що на Україні земельне питання повинен розв’язувати всеукраїнський селянський з’їзд, а його скликати повинна всеукраїнська спілка хліборобська…нехай же «хлібороб» стане найповнішим і найяскравішим виразником того, чого хочуть і до чого прагнуть наші хлібороби-українці, усе селянство наше”.
Після виходу п’ятого номера газета була заборонена.
З першим номер газети “Хлібороб” в повному обсязі можете ознайомитися за посиланням